Poradnik sprzedawcy – UPC, EAN, ISBN, ASIN, SKU

Home/Poradnik sprzedawcy – UPC, EAN, ISBN, ASIN, SKU

Poradnik sprzedawcy – UPC, EAN, ISBN, ASIN, SKU

Amazon.com stosuje w ofertach sprzedażowych spektrum kodów identyfikujących. Niektóre z nich są międzynarodowo uznanymi oznaczeniami, inne natomiast to kody wprowadzone przez samą platformę, dla ułatwienia katalogowania i wyszukiwania towarów na stronie. Poniżej znajdują się rozwinięcia, opisy i wyjaśnienia, dotyczące poszczególnych kodów, używanych na Amazon.com.

UPC

Universal Product Code to 12-cyfrowy kod kreskowy, szeroko stosowany w sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

EAN

European Article Number to standardowy kod kreskowy, 12- lub 13-cyfrowy kod identyfikacyjny produktu. Każdy EAN jednoznacznie identyfikuje produkt, nazwę producenta i jego atrybuty. Zazwyczaj EAN jest wydrukowany na etykiecie lub opakowaniu produktu jako kod kreskowy. Amazon wymaga kodów EAN do poprawy jakości wyników wyszukiwania oraz jakości katalogu jako całości. EAN można uzyskać od producenta.

ISBN

International Standard Book Number jest unikalnym, komercyjnym identyfikatorem książek, w postaci kodu kreskowego. Każdy kod ISBN identyfikuje jednoznacznie książkę. Kody ISBN mają 10 lub 13 cyfr. Wszystkie kody ISBN przypisane po 1 stycznia 2007 mają 13 cyfr. Zazwyczaj ISBN jest wydrukowany na tylnej okładce książki.
ISBN # with EAN Code

ASIN

Amazon Standard Identification Number to unikalny blok, złożony z 10 liter i / lub cyfr, które identyfikują elementy. Można je znaleźć na stronie informacyjnej produktu na Amazon.com. W przypadku oznaczeń książek, ASIN jest taki sam jak numer ISBN, jednak dla wszystkich pozostałych produktów, tworzony jest nowy ASIN, w momencie gdy element przesłany jest do sklepu. ASIN można znaleźć na stronie ze szczegółami, dotyczącymi produktu, obok pozostałych informacji odnoszących się do pozycji, takich jak rozmiar, liczba stron (jeśli jest to książka) lub liczba płyt (jeśli jest to np. gra na CD/DVD).

Kody ASIN mogą być wykorzystywane do wyszukiwania produktów w katalogu. Jeśli użytkownik zna ASIN lub ISBN elementu, którego szuka wystarczy, że wpisze go w polu wyszukiwania (które można znaleźć w górnej części większości stron), naciśnie przycisk „go”, a element, jeśli jest wymieniony w katalog Amazon, pojawi się w wynikach wyszukiwania.

C:\Users\HP\Desktop\Picture1.png

SKU

StocKetaking Unit to kod nadawany produktowi przez sprzedawcę, aby pomóc mu w identyfikacji artykułu. Kod ten może zawierać wszelkie informacje, jakie tylko sprzedawca chce tam umieści, jak np. lokalizacja towaru, czy cena. Przykładowo, SKU sprzedawanej książki może wyglądać tak: 3577/85 i oznaczać, że jest to 3577 książka, która została zarejestrowana w magazynie oraz, że została ona umieszczona na półce nr 85.

Comments

comments

By | 2016-12-16T19:26:08+00:00 |Bez kategorii, Dla początkujących|Możliwość komentowania Poradnik sprzedawcy – UPC, EAN, ISBN, ASIN, SKU została wyłączona