Amazon Prime

Home/Amazon Prime

Amazon Prime

W tej chwili, ponad 50 mln ludzi na świecie posiada konto Prime na platformie Amazon. Status premium nie jest jednak przyznawany najbardziej aktywnym użytkownikom, czy sprzedawcom/kupującym, wykonującym najwięcej transakcji, lub otrzymującym najlepsze opinie. Prime to konto, za które klient musi płacić i to nie mało, bo niemal £80 rocznie. Nasuwa się więc pytanie, cóż takiego oferuje Amazon Prime, że jest aż tak popularny i przyciąga uwagę (i pieniądze) tak wiele osób na całym świecie?

Początkowo usługa Amazon Prime pozwalała po prostu na stworzenie nieograniczonej liczby zamówień z jednodniowym czasem realizacji, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat za przyspieszoną dostawę. To jednak, w obliczu rozszerzającej się oferty Amazon, nie wydawało się wystarczające, szczególnie biorąc pod uwagę wizję założyciela – Jeffa Bezosa, który chce przede wszystkim przyciągać użytkowników do swojej platformy na dłużej, wchodząc z nimi w długotrwałą relację. Z czasem więc, do oferty dodanych zostało wiele różnych elementów, związanych z poszczególnymi usługami, oferowanymi przez Amazon Inc.

Obecnie, konto premium umożliwia:

  1. Bezpłatną, jednodniową dostawę, obejmującą tysiące przedmiotów sprzedawanych przez Amazon
  2. Amazon Instant Video Streaming z dostępem do tysięcy programów i filmów na wielu urządzeniach i komputerach
  3. Bibliotekę Kindle eBook, pozwalającą wypożyczać książki na e-czytnik Kindle lub Fire tablet
  4. Przestrzeń w chmurze, umożliwiającą przechowywanie cyfrowych zdjęć bez ograniczeń z użyciem napędu Amazon – darmowo
  5. Prime Music − usługę strumieniowego przesyłania muzyki bez reklam, działającą na komputerach, tabletach i telefonach
  6. 30 minutowy wczesny dostęp do tak zwanych Lightning Deals − ograniczonych czasowo promocji na wachlarz produktów.

Znalezione obrazy dla zapytania amazon prime

W lutym 2014 roku, Amazon podniósł cenę dla konta Prime w Wielkiej Brytanii z £49 do £79 rocznie. Ponieważ jednak taka opłata, realizowana jednorazowo, dla wielu może być bolesnym ciosem, Amazon umożliwił również opcję opłat miesięcznych. Rata wynosi £7.99 za miesiąc, co w rezultacie daje niemal £96 rocznie, jest to więc o £15 więcej, niż przy jednorazowej opłacie, daje to jednak możliwość rozłożenia kosztów na cały rok, a tym samym jest mniej obciążające dla budżetu domowego.

Opłacalność Amazon Prime zależy przede wszystkim od celów, do których takie konto premium ma służyć. W przypadku, kiedy użytkownikowi zależy przede wszystkim na darmowej, jednodniowej dostawie i zniżkach na inne formy doręczenia produktów, należy rozważyć liczebność zamówień wykonywanych rocznie. Całkowita opłata za Amazon Prime zwraca się w zlikwidowanym koszcie jednodniowych dostaw, jeżeli konsument wykona minimum 45 zamówień w ciągu roku. Taka częstotliwość zakupów dotyczy raczej głównie firm i małych przedsiębiorstw. Prime oferuje jednak wiele innych opcji oszczędzania na dostawach dla użytkowników premium, chociażby ekspresową dostawę, niemal o połowę tańszą niż dla regularnych użytkowników oraz kompletnie bezpłatną dostawę wieczorem, tego samego dnia, która w przeciwnym wypadku kosztuje niemal £10.

Pozostałe korzyści, płynące z posiadania konta Prime, to oczywiście streamingi – muzyki i filmów, oraz możliwość wypożyczania e−booków i magazynowania plików w chmurze, za darmo. Dla tych, którzy chcą wykupić konto Amazon Prime nie tylko w celach obniżonych kosztów dostawy produktów, sensowne jest porównanie kosztów streamingu konta premium na Amazon z ofert innych dostawców.

Przykładowo, Netflix oferuje dostęp do swojej platformy od £6 miesięcznie. Spofity zapewnia konto premium, z nielimitowanym dostępem do muzyki, bez reklam, za £10 miesięcznie. To daje koszt £16 miesięcznie, co w przeliczeniu rocznym sumuje się do opłaty ponad £190. To ponad dwukrotnie więcej, niż roczny koszt Prime i dokładnie dwa razy tyle, co Prime, opłacane w ratach miesięcznych. A warto również pamiętać, że Spotify i Netflix nie oferują wraz ze swoimi pakietami darmowego magazynowania plików w chmurze, czy dostępu do e−biblioteki. Jeśli jednak chodzi o dostęp do muzyki, trzeba pamiętać, że Prime Music jest obecnie nadal w fazie rozwoju, został dodany do pakietu zaledwie rok temu i wciąż oferuje jedynie około 1mln utworów, podczas gdy np. Spotify ma w swojej bazie niemal 30mln.

Znalezione obrazy dla zapytania amazon prime

Finalnie, choć na ujrzenie Amazon Prime w pełnej krasie, wraz z bardziej rozbudowaną bazą filmów i muzyki, będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, to już w tej chwili spektrum usług, oferowanych bez żadnych dodatkowych opłat, w ramach rocznego abonamentu, jest niepowtarzalne. Pomimo wciąż mniejszego zasobu danych streamingowych niż ten, którym mogą się pochwalić wyspecjalizowani dostawcy, Amazon jest jedną z najlepszych ofert tego typu na rynku. Nie tylko zapewnia szeroki wachlarz usług, ale co najważniejsze, jest sklepem internetowym, dla którego streaming, to tylko dodatek do zniżek, promocji, szybszej dostawy i uprzywilejowanego dostępu do ofert specjalnych. Patrząc na to z tej strony, popularność Amazon Prime jest w pełni zrozumiała, a zakup takiego konta premium z pewnością wart rozważenia.

Comments

comments

By | 2016-12-16T19:31:46+00:00 |Bez kategorii, Dla początkujących|Możliwość komentowania Amazon Prime została wyłączona